STAWY PSTRĄGOWE UPIŁKA
ANTONI ŻYNDA I FRANCISZEK ADAMCZYK
UPIŁKA 77-138 Borowy Młyn

 

Stawy Pstrągowe Upiłka znajdują się 35 kilometrów na południowy-zachód od Bytowa w gminie Lipnica. Dysponujemy wodą w ilości 350 litrów/sekundę z wyjątkowo czystej rzeki - Prądzona. Dodatkowym atutem położenia obiektu są tereny z licznymi źródłami, dzięki którym termikę wody udaje się utrzymać na idealnym poziomie dla ryb łososiowatych. W miesiącach letnich temperatura wody nie przekracza 19o C , natomiast zimą woda oziębia się do temperatury 2o C i stawy nigdy nie są skute lodem.

W skład hodowli wchodzą następujące elementy :

    • 18 stawów narybkowych o wymiarach 3 x 14 m
    • 41 stawy tuczowe o wymiarach 5 x 25 m
    • 12 podchowalników o wymiarach 1,2 x 6 m

Gospodarstwo nasze kładzie ogromny nacisk na ekologię dlatego wybudowaliśmy osadnik oraz lagunę w której oczyszczana jest cała woda poprodukcyjna.

Kolejnym ważnym elementem naszej hodowli jest wdrażanie najnowocześniejszych technologii, poprawiających jakość wody i smak ryb. Aby tę jakość osiągnąć zainstalujemy wkrótce potężne mikrosito które będzie oczyszczało całość wody przepływającej przez stawy.

Na terenie ośrodka rozmieszczono 5 studni napowietrzających wodę, których zasadę działania opracowano w Danii. Jako pierwsi w Polsce wykorzystujemy pompę PV-System firmy IRAS do wyławiana żywych ryb . Chcąc jak najbardziej zadowolić każdego klienta, wszystkie ryby przed sprzedażą są sortowane aby utrzymać wielkość ryb na równym poziomie.